Ediţia 2014

ARHITECTURA

– Locul I – Studentul Anului: Greta Zsak, Facultatea de Construcții și Arhitectură/Universitatea din Oradea, anul VI

– Locul al II-lea: Andrei Crăciun, Universitatea de Arhitectură și Urbanism „Ion Mincu” Bucuresti, anul III

– Locul al III-lea: Ionuț Pescaru, Universitatea de Arhitectură și Urbanism „Ion Mincu” Bucuresti, anul IV

Mențiunea I: Andrei M. Adelina, Universitatea de Arhitectură și Urbanism „Ion Mincu” Bucuresti, anul V

Mențiunea II: Oncescu Florin, Universitatea de Arhitectură și Urbanism „Ion Mincu” Bucuresti

Premiu Special: Antal Zontal, Universitatea de Arhitectură și Urbanism din Cluj, anul VI

 

Temă de concurs: Centru expozitional arta moderna, creație contemporana-vestimentație, carte, artă.

Parteneri: WestGroup Architecture, Arhitect Service, Westforth Arhitecture

 

DREPT

– Locul I – Studentul Anului: Cruciu Petru, UNIVERSITATEA „1 DECEMBRIE 1918” din Alba-Iulia, anul IV

– Locul II: Odangiu Radu, Universitatea de Vest Timisoara-Facultatea de Drept, anul IV

– Locul III: Miron Raul, Universitatea „Petru Maior” Târgu-Mureș -Facultatea de Științe economice, juridice și administrative; Specializare –Drept. Anul IV

Mențiune I: Macavei Diana, Facultatea de Drept, Universitatea „ Babes-Bolyai” Cluj, anul I Master

Mențiune II: Ciornîi Corina, Facultatea de Drept, Universitatea Al. I Cuza Iași, anul IV

 

Temă de concurs: Propuneri legislative pentru stimularea cercetării si inovării în România.

Partener: KPMG

 

ECONOMIE

Locul I – Studentul Anului: Udrea Andreea, Facultatea de Științe economie și Gestiunea Afacerilor Cluj-Napoca, anul I Master

Locul II: Iacob Nadina, ASE Facultatea de Finanțe, Asigurări, Bănci și Burse de Valori, București, anul I

Locul III: Tatu Stefania, ASE Facultatea de Finanțe, Asigurări, Bănci și Burse de Valori, București, anul I Master

Menţiune I: Stamate Delia, Universitatea Ovidius Constanța, Facultatea de Științe Economice, Administrarea Afacerilor, Specializarea Economia Comerțului, a Turismului și si Serviciilor, anul II

Menţiune II: Komarom Arpad, Facultatea de Studii Europene, Cluj-Napoca, anul I Master

 

Temă de concurs: Impactul reducerii programului de achiziție de active a FED-ului in SUA asupra piețelor emergente.  Impactul asupra economiei românești.

Partener: CAPITAL PARTNERS

 

JURNALISM ȘI COMUNICARE

Locul I – Studentul Anului: Talpeș Lucian, Universitatea Danubius, Comunicare și Relații Publice, Galați, anul III

Locul II: Scîrlat Mădălina, SNSPA, Facultatea de Comunicare și Relatii Publice, Bucuresti, anul II

Locul III: Tătaru AnaMaria, Facultatea de Administrare și Afaceri, specializarea Business Consulting, Bucuresti, anul I Master

Mențiune I: Csaltos Paula, Facultatea de Relatii Economice Internationale, Bucuresti, anul II

Mențiune II: Săbăduș Septimia, Facultatea de Litere, Cluj, anul III

Temă de concurs: Campaniile sociale în România: bariere, oportunități și rezultate.

Partener: Starcom România

 

MEDICINĂ

Locul I – Studentul Anului: Fotea Nicoleta, UMF „Carol Davila”  Bucuresti, anul IV

Locul II: Alexandra Dădârlat, UMF „Iuliu Hațieganu”  Cluj-Napoca, anul IV

Locul III: Dumitrana Andra-Elena, Institutul Medico-Militar Bucuresti, anul IV

Mențiune I: Humă Andreea, , UMF „Carol Davila”  Bucuresti, anul I

Mențiune II: Iancu Ioana, , UMF „Carol Davila”  Bucuresti, anul V

Temă de concurs: Substituția generică în oncologie.

Parteneri: Actavis și Sindan Pharma

De asemenea, finaliștii categoriei Medicină au primit câte o invitație la Congresul Internațional de Medicină de Urgență din Franța, unde toate cheltuielile de masă și cazare au fost acoperite de către Fundația pentru SMURD.

 

În cadrul Studentul Anului 2014 s-a desfăşurat și un proiect de dezvoltare personală adresat finaliștilor competiției, având ca obiective dezvoltarea personală a finaliștilor unei competiții naționale care îi premiază pe cei mai buni studenți din țară și realizarea unei comunități a studenților de elită din România.

Activitățile desfășurate au constat în: Training  pe improvizatie , Speaker: Corina Anghel.  De asemenea, au avut loc  intalniri informale ale finalistilor cu specialisti din domeniul care ii pasioneaza, precum: Matei Psatta (Jurnalism si Stiintele Comunicarii), Vladimir Arsene(Arhitectura), Mihai Ionescu (Economie), Stelian Garofil (Drept).

În urma acestui proiect,  considerăm că s-au pus bazele formării unei comunități a studenților români de elită, urmând ca aceasta să fie consolidată în edițiile ce vor urma.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>